We at **ask-math **believe that educational material should be free for everyone. Please use the content of this website for in-depth understanding of the concepts. Additionally, we have created and posted videos on our youtube.

**We also offer One to One / Group Tutoring sessions / Homework help for Mathematics from Grade 4th to 12th for algebra, geometry, trigonometry, pre-calculus, and calculus for US, UK, Europe, South east Asia and UAE students.**

**Affiliations with Schools & Educational institutions are also welcome.**

Please reach out to us on [email protected] / Whatsapp +919998367796 / Skype id: anitagovilkar.abhijit

We will be happy to post videos as per your requirements also. Do write to us.

1) A man sells his scooter for $18000 making a profit of 20%. How much did the scooter cost him?

Let c.p = $100

As there is profit % as 20 so s.p = 100 + 20 = $120

Let the c.p of the scooter be $x

Now make proportions as

100/x = 120/18000

Cross multiply

120x = 100 . 18000

120x = 1,800,000

So, x = 1,800,000/120

x = $15000

Hence the cost price of the scooter is $15000.

_________________________________________________________________

2) By selling an AC for $ 20,000, I lose 20%. What did I pay for it?

We have S.P. = $ 20,000 and loss = 20%.

Let c.p = $100

As there is loss % as 20 so s.p = 100 - 20 = $80

Let the c.p of the scooter be $x

Now make proportions as

100/x = 80/20,000

Cross multiply

80x = 100 . 20,000

80x = 2,000,000

So, x = 2,000,000/80

x = $ 25000

Hence the cost price of the AC is $25,000.

________________________________________________________________

3) SP = $450 and profit % = 50, find CP.

Let c.p = $100

As there is profit % as 50 so s.p = 100 + 50 = $150

Let the c.p of the scooter be $x

Now make proportions as

100/x = 150/450

Cross multiply

150x = 100 . 450

150x = 45,000

So, x = 45,000/150

x = $300

Hence, CP = $300

______________________________________________________________

4) A shopkeeper sells one transistor for $ 840 at a gain of 20% and another for $ 960 at a loss of 4%. His total gain or loss percent is:

1st Transistor Let c.p = $100 As there is profit % as 20 so s.p = 100 + 20 = $120 Let the c.p of the scooter be $x Now make proportions as 100/x = 120/840 Cross multiply 120x = 100 . 840 120x = 84,000 So, x = 84,000/120 x = $700 Hence, CP = $700 |
2nd Transistor Let c.p = $100 As there is loss % as 4 so s.p = 100 - 4 = $96 Let the c.p of the scooter be $x Now make proportions as 100/x = 96/960 Cross multiply 96x = 100 . 960 96x = 96,000 So, x = 96,000/96 x = $1000 Hence, CP = $1000 |

∴ Total CP = 700 + 1000 =$1700

Total SP = 840 + 960 = $1800

Profit = SP - CP

Profit = 1800 -1700 = $100

Profit % = (Profit/CP )x100

Profit % = (100/1700)x100

Profit % = 5.88%

• Finding profit or loss percent

• Finding cp when sp and Profit or Loss percent are given

• Finding sp when cp and Profit or Loss percent are given

• Solved examples on Profit and Loss

Russia-Ukraine crisis update - 3rd Mar 2022

The UN General assembly voted at an emergency session to demand an immediate halt to Moscow's attack on Ukraine and withdrawal of Russian troops.

GMAT

GRE

1st Grade

2nd Grade

3rd Grade

4th Grade

5th Grade

6th Grade

7th grade math

8th grade math

9th grade math

10th grade math

11th grade math

12th grade math

Precalculus

Worksheets

Chapter wise Test

MCQ's

Math Dictionary

Graph Dictionary

Multiplicative tables

Math Teasers

NTSE

Chinese Numbers

CBSE Sample Papers